26 Νοεμβρίου 2013

Τι κι αν η Λαμία μετρούσε πέντε συνεχόμενες νίκες; Ο Εθνικός, ο πρωτοπόρος ;κι αήττητος Εθνικός των ρεκόρ και του θεάματος, δεν καταλαβαίνει από τίποτα …Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανέστη Δαλακούρα που έκανε μακράν το καλύτερο φετινό του παιχνίδι και άξιους συμπαραστάτες του δυο ξένους του, ο Εθνικός νίκησε τη Λαμία με 3-0 σετ στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής που έγινε στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης και συνέχισε την αήττητη προέλασή του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Και όπως σημειώνει το κορυφαίο αθλητικό σαιτ gazzeta.gr, έτσι όπως το πάνε στον Έβρο, θα πρέπει να αρχίσουν να βάζουν αγγελίες για να βρουν επιτέλους έναν αντίπαλο που να μπορέσει να τους κοντράρει.
Και πως να μην ψάχνουν, όταν με εξαίρεση το πρώτο σετ, έκαναν πλάκα σε μια ομάδα που μετρούσε πέντε συνεχόμενες νίκες; Η Λαμία που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον αντίπαλό της, γνώρισε την ήττα μετά από ένα πολύ καλό σερί, όμως από την άλλη η ήττα αυτή ήρθε από έναν αντίπαλο που πραγματικά έως τώρα παίζει το καλύτερο βόλεϊ της Α1.
Ο αγώνας.
Μεγάλη μάχη έγινε κυρίως στο 1ο σετ όταν η Λαμία με τους Πέτι, Ριζόπουλο και Όλιεμαν πίεσε και προηγήθηκε αρχικά 8-7, ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και αργότερα 18-16 αλλά οι «ρουμελιώτες» με αποτελεσματικό μπλοκ ισοφάρισαν 18-18 και πέρασαν και μπροστά με 20-19 με επίθεση του Καβαδία. Η διαφορά του Εθνικού ήταν σε σερβίς, επίθεση αλλά και μπλοκ με τον Παπάζογλου να απαντάει για το 22-21. Ο Πέτι ισοφάρισε δύο φορές σε 22-22 και 23-23 αλλά τη μία φορά ο Όλιεμαν και τη δεύτερη ο Μητρόπουλος έχασαν τα σερβίς για τη Λαμία, ενώ στο 24-23 ο Ριζόπουλος κάρφωσε άουτ για το 25-23. Μετά την κατάκτηση του 1ου σετ οι παίκτες της ακριτικής ομάδας πάτησαν πιο γερά στα πόδια τους.
Στο 2ο σετ μετά το 5-6, ο Εθνικός έκανε σερβίς 7-0 με το σερβίς φωτοβολίδα του Ράιτς που πήρε και 3 άσσους. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 18-12, αλλά η Λαμία μείωσε σε 18-16 αλλά η αντίδραση της δεν είχε συνέχεια. Στο 3ο σετ οι ακρίτες είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με τον Δαλακούρα να κάνει εμφάνιση καριέρας και τους Ράιτς, Μιχαήλοβιτς να είναι για άλλη μια φορά ποιοτικοί σε επίθεση και σερβίς. Εξαιρετικός και πάλι ο Γρηγόρης Σιδηρόπουλος οδηγεί τον Εθνικό σε μία ανεπανάληπτη πορεία στο κορυφαίο πρωτάθλημα και πλέον ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι με τον Φοίνικα στη Σύρο.
Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-19, 25-14)
* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλου
ΕΘΝΙΚΟΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 11π (5/17 επ, 5 άσσους, 1 μπλοκ) Μιγιαΐλοβιτς 11 (9/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ, 79% υπ), Ανδρεάδης 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, - 55% υπ- 45% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασάμπαλης
ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 8π (6/13 επ, 2 άσσοι), Λαβάγια 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Ολιεμαν 9 (7/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Καββαδάς 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/14 επ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 65% υπ - 54% άριστες), Καρβουνής, Κιόσης 1 (1 μπλοκ), Μητρόπουλος.
«Όπλο μας η έδρα»
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα Ανέστης Δαλακούρας τόνισε: «Κάναμε μια καλή εμφάνιση, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι κάναμε το 7/7. Το όπλο μας είναι η έδρα. Είναι ικανοποιημένος από τη δική μου εμφάνιση αν και δεν ξεκίνησα καλά. Δεν το περιμέναμε τέτοιο ξεκίνημα, αλλά αποδεικνύουμε ότι έχουμε πολύ καλή ομάδα. Η ομάδα έχει δείξει ότι καταφέρνει να κερδίζει. Τώρα έχουμε πολύ δύσκολο παιχνίδι στην Σύρο. Ο Ολυμπιακός ανεβαίνει, ενώ υπάρχει και η Κηφισιά».
«Δεν είχαμε σερβίς»
Ο προπονητής της Λαμίας Γιώργος Γιάτσης δήλωσε: «Το πρώτο σετ θα μπορούσαμε να το πάρουμε, αλλά κάναμε 5 συνεχόμενα λάθη στο σερβις απέναντι σε μια ομάδα που έχει πρόβλημα στην υποδοχή. Η Αλεξανδρούπολη έχει ομάδα που χτυπάει πρωτάθλημα. Θα μπορούσε στο πρώτο σετ να πάμε καλύτερα. Στα επόμενα μείναμε πίσω. Θα μπορούσαμε να τους δυσκολέψουμε περισσότερο, αλλά δεν είχαμε καλό σερβις. Η Λαμία έχει προκριθεί στους 4 του Λιγκ Καπ. Είμαστε έχουμε παραπάνω βαθμούς από αυτούς που υπολογίζαμε.  Εγώ κοιτάω μέχρι το Σάββατο».
«Μας έχει ανοίξει η όρεξη»
Ο Σάκης Μουστακίδης: Όταν πήραμε το πρώτο σετ… ανοίξαμε τα χέρια μας και παίξαμε καλύτερο βόλεϊ. Ξέραμε ότι η Λαμία έχει καλή τακτική και είναι δύσκολη ομάδα. Προσπαθήσαμε να χτυπήσουμε στις αδυναμίες του.  Δεν είναι μόνο το σερβις. Είχαμε καλή υποδοχή και μας βγήκαν οι πάιπ.  Η 7η νίκη, μας δίνει άνεση, ψυχολογία και μπαίνουμε μέσα για να κερδίσουμε. Είναι σημαντικό. Περιμένουμε την ήττα, τα φαβορί είναι άλλα. Είναι ο Ολυμπιακός και η Σύρος. Δεν το λέω για να διώξω ευθύνες. Όλα τα παιχνίδια είναι πού δύσκολα. Μας έχει ανοίξει η όρεξη. Δεν περίμενα αυτή την πορεία. Η ομάδα παίζει καλά και πρέπει να συνεχίσει να παίζει καλά».
Το προφίλ της αγωνιστικής
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης συνεχίζει να εντυπωσιάζει αφού κέρδισε και την Λαμία στην Θράκη, πανηγυρίζοντας την 7η νίκη του σε ισάριθμα ματς στη Volleyleague.
Οι Θρακιώτες είναι στο +3 από τον δεύτερο Φοίνικα που πέρασε νικηφόρα από την Κυψέλη υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην 7η ήττα του, ενώ προσπέρασε την Κηφισιά που αν και προηγήθηκε με 2-0 στο Βραχάτι έχασε τελικά στο τάι μπρέικ. Στο τελευταίο ματς της ημέρας η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 την Νίκη Αιγινίου.
Την Κυριακή Παναχαϊκή υποδέχεται τον Ολυμπιακό και την Δευτέρα ο Άρης τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Μίκρας.